3 Şubat 2015 Salı

Parfüm Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli? Doğru Parfüm Kullanım Noktaları Nerelerdir?

   Biliyorsunuz ki parfüm kullanımı, bay-bayan ayrımı yapmaksızın herkes için önemli bir konumda. İşe giderken, arkadaşlarımızla görüşürken, davetlere katılırken kısacası günlük hayatta her an kullanabildiğimiz birer ürün parfümler. Hepimiz önem veriyor, seviyor ve kullanıyoruz fakat çoğumuz parfüm kullanırken dikkat etmemiz gereken hususları pek de bilmiyoruz. İşte bu yazımızda sizler için parfüm kullanırken önemli görmemiz gereken detayları araştırdık ve derledik. İşte parfüm kullanımındaki detaylar;   

Parfüm ne zaman cilde uygulanmalı


   Öncelikle parfüm kullanacağımız zaman vücudumuzun temiz olmasına önem vermeliyiz. Kirlenmiş ve terlemiş bir ten, parfüm kokusu ile ne yazık ki olumsuz etkiler ortaya çıkarabiliyor. Parfümünüzün kendine has güzel kokusunu örtmemesi, aksine bedene de harika bir koku yayması için tenimizin mutlaka temiz olması gerekli. Özellikle banyo sonrası uygulanan parfümlerin ferah kokusu ve kalıcılığı daha fazladır. Banyo esnasında tenimizin gözenekleri temizleniyor ve iyice açılıyor. Bu da tenimizin parfümü daha iyi hapsetmesine, kalıcı ve etkili bir koku oluşturmasına yardımcı oluyor. 


Ten kokunuz ile uyumlu parfüm kokuları seçin


   Unutmamak gerekli ki, her kokusunu beğendiğimiz parfüm, bize yakışacak değildir. Her bireyin kendine has bir ten kokusu vardır. Parfümler de tenimizin kokusu ile birleşerek vücutta bir koku oluşturur. Bu nedenle, ten kokumuz ile birleştiğinde uyumlu bir koku oluşturacak parfümler seçmeliyiz. Parfüm seçerken ten kokumuz ile uyumunu anlamak için parfümü kendi bileğimize sıkıp biraz bekleyip kokusunu algılamalıyız. Başkasının denediği, yahut şişesinde duyumsadığımız her parfümün bize uyumlu olacağını düşünmemeliyiz.                                                                      (görsel alıntıdır)

Parfüm kokusu vücudunuzun bu bölgelerinde daha kalıcıdır

   Boyun bölgesi, kulak arkası, göğüs çizgisi, bilek içleri parfüm kokusunu daha iyi hapseder. Bu bölgelere uygulayacağınız parfüm daha kalıcı bir etki gösterecektir.


Cilt tipiniz de parfüm kalıcılığını etkiliyor

  
   Cilt tipi yağlı olan kişiler cilt tiplerinden hep şikayet etseler de, parfüm kullanırken en şanslı olan kişiler onlardır aslında! Yağlı ciltler, parfüm kokusunu daha uzun süre tene hapsederler ve kokunun daha kalıcı olmasına neden olurlar. Kuru ciltler ise parfüm kokusunu çok uzun süre hapsedemiyorlar bu nedenle yağlı cilde sahip bir kişiye nazaran, parfümlerini biraz daha yoğun kullanmaları gerekiyor, kalıcılığı sağlayabilmek için.

Parfüm kullanımında, miktar da önemlidir


   Miktarı doğru ayarlayabilmek, çevremizdeki kişilerin rahatı açısından çok önemlidir. Yürüdüğünüzde etrafınızda hafif bir şekilde bırakacağınız kokunuz, oldukça hoştur fakat kimse yanından geçen kişilerin parfümleri ile boğulmaktan hoşlanmayacaktır. Bu nedenle parfümünüzü kullanırken ortalama 2-3 kez sıkmanız yeterlidir. Tabi ki kalıcılık parfümünüzün yoğunluğu, içeriği ile de ilgili. Eğer çok hafif ve çabuk uçan bir parfüm kullanıyorsanız, biraz daha sıkmanız kimseyi rahatsız etmeyecektir ve daha kalıcı kullanacaksınızdır. Fakat ağır bir kokuyu, 2-3 kezden fazla sıkmamalısınız.


Parfümünüzün ömrünü uzatın

  
  Parfümünüzü muhafaza ettiğiniz yer, parfümünüzün ömrünü fazlası ile etkiliyor. Sıcak, güneşli, fazla ışık alan bölgelerde duran parfümler daha erken bozulur, kokusunu ve orjinalliğini kaybeder. Parfümünüzü daha loş, sıcaklığı dengede olan bir yerde bulundurmanız onun kullanım ömrünü uzatacaktır.

Parfüm kullanımı özgüveninizi de etkiliyor


   Parfümü çevremizdeki kişilerin yanında güzel kokmak amaçlı kullansak da, yapılan araştırmalar tek etkisinin bu olmadığı söylüyor. Güzel ve hoş bir kokuyu bedeninde duyumsaması kişiyi daha mutlu yapıyor ve bu da kişinin özgüvenini arttırıyor. 

1 yorum:

Bunlar Da İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...